The Great Wild Life

Datça Robotik ve Kodlama Derneği

Datça Robotik ve Kodlama Derneği Başkanı Kerem Özdağıstan’lı ile Corona virüse karşı 3D yazıcıda ürettiği tıbbi yüz siperliği ve Datça Robotik Kodlama Derneği hakkında kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

RÖPORTAJ: ESMERİ ALEV EKEBAŞ

DATÇA ROBOTİK KODLAMA DERNEĞİ BAŞKANI KEREM ÖZDAĞISTANLI

Datça Robotik ve Kodlama Derneği Başkanı Kerem Özdağıstan’lı ile Corona virüse karşı 3D yazıcıda ürettiği tıbbi yüz siperliği ve Datça Robotik Kodlama Derneği hakkında kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Kerem Özdağıstan’lı yönetimindeki Datça Robotik ve Kodlama Derneği, ne zaman kuruldu. Kuruluş amacı nedir?

Kerem ÖZDAĞISTANLI: Merhaba Datça Robotik ve Kodlama Derneği Eylül 2019 de kuruldu. Derneğimizin amacı Datça bölgesinde okul öncesinden lise öğrencilerine kadar geniş bir yelpazede robotik ve kodlama ya olan ilgiyi arttırmak kodlama becerileri kazandırmak ve bu konuda materyal ve doküman üretmek eğitimcilere destek olmak ve eğitmenler yetiştirmek, ayrıca fen ve matematik derslerinde öğrenmeyi eğlenceli hale getirecek çalışmaları yürütmek amacıyla kurulmuştur


Esmeri Alev EKEBAŞ: Datça Robotik Kodlama Derneği Başkanı olarak bize kendinizi tanıtır mısınız?,

Kerem ÖZDAĞISTANLI: Kerem Özdağıstan’lı 04.10. 1975 İstanbul doğumluyum. 1993 Yılı İstanbul ( Erkek) Lisesi. 1998 Yılı İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği mezunuyum. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce biliyorum. Askerliğimi bitirdikten sonra 12 sene Volkswagen Bordnetze Türkiye de proje yöneticiliğinden üretim müdürlüğüne kadar çok çeşitli görevlerde yer aldım. Uluslararası projelerde çalıştım Bulgaristan da 4 ay üretim müdürlüğünden sonra 3 yıl boyunca Türkiye de TTAF firmasın Genel Müdür yardımcısı ve Genel Müdür olarak görev yaptım. Bu arada hep teknoloji ve eğitim de olan gelişmeleri takip ettim. 2012 yılında Okulda 3D ve 2013 de de Akademi 3 Eğitim ve Tic. Ltd şirketini kurarak Türkiye ye ilk defa orta-lise düzeyi için hazırlanmış 3 boyutlu eğitim içeriklerini getirdim. 2015 yılında içerik sayısı 600 ü bulmuş ve hepsi Türkçe seslendirilmiş olarak özel okullar ve bilim merkezleri başta olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarına kurulmasına, teknik desteğine ve öğretmen eğitimlerinin yapılmasını sağladık. TED, Bilfen, Bahçeşehir, Doğa kolejleri başta olmak üzere 600 ünden fazla özel koleje 3D eğitim sistemini kurduk. Tüm bu kurumlara halen eğitim ve teknik destek hizmetlerimiz sürmektedir.