The Great Wild Life

Doğada Temizlik Var

Belgrad Ormanı’nda 110 kişilik bir ekiple birlikte 200 battal boy torbayı dolduracak kadar çöp topladık. Sadece bu bile ‘İstanbul’un akciğerleri’ olan Belgrad Ormanı’nın ne kadar kirletildiğini ortaya koymak için yeterli.

Belgrad Ormanı’nda 110 kişilik bir ekiple birlikte 200 battal boy torbayı dolduracak kadar çöp topladık. Sadece bu bile ‘İstanbul’un akciğerleri’ olan Belgrad Ormanı’nın ne kadar kirletildiğini ortaya koymak için yeterli.

Ekim ayında İstanbul’da farklı bir etkinlik vardı. Hayatı sadece “profesyonel yaşam” olarak görmeyen 110 koca yürekli adam Belgrad Orman’ında bir araya gelerek önemli bir sosyal sorumluluk çalışmasına imza attı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen bu insanlar; gelecek nesillere, daha iyi bir doğa, daha temiz bir hava ve daha güvenilir bir gelecek bırakabilmek için Belgrad Ormanı’nı bir kez olsun çöplerden arındırmak için kolları sıvadı. Övünerek söylüyorum, ben de oradaydım.

Umut Veren Etkinlik

Övünüyorum, çünkü gelecek nesillere örnek teşkil edecek, bizim gibi doğanın değerini bilen, ancak tek başına onu koruyamayacağının da farkında olan insanların bir araya geldiği, umut vadeden bir etkinlikti bu.

Hepimiz bu organizasyonun, Türkiye için umut verici olduğunu düşünsek de tek başına yetersiz kalacak bir faaliyet olduğunu da biliyorduk. Bir araya gelerek temizlediğimiz alanın kısa süre içinde eksisi gibi yeniden çöp içinde kalacağından neredeyse hepimiz emindik.

14 Ekim sabahı, Belgrad Ormanı Kurt Kemeri Bölgesi’nde toplandık. Sabah kahvaltısında herkes yaptığı yiyecekleri diğerlerine ikram etti. Kahvaltı sırasında yapılan iş bölümüyle yemek bitiminde, hızla odun toplandı ve ateş yakıldı. Ateş kampın kalbidir; kalp atmaya başlayınca hareket de başladı ve ekibimiz gruplara ayrılarak bölgede keşif yapmaya çıktı. Bu keşiflerdeki amacımız ormanlarımızı temizlemek için nereye ne kadar müdahale etmemiz gerektiğini anlamaktı. Dolaşmaya başladık, uzun uzun dolaşmamıza gerek kalmadı. Her yerde bolca çöp vardı.

Doğayı Bir De Onlardan Dinleyin

Belgrad Ormanı, büyük bir sorumluluk üstlenerek, İstanbul’da yaşayanlar için akciğer görevi görüyor. Bu önemli görevi bilenler olarak uzun bir yürüyüş yaptık ve temiz havanın tadını çıkarttık. Yürüyüş sonunda közde demlenen çaylar eşliğinde birbirimize jest yapmak amacıyla bir çekiliş gerçekleştirdik. Ben de bu çekilişte bir doğasevere askılı bir boyun bıçağı hediye ettim. Daha sonrasında Beyaz Gömleklimiz (@dogadakiyabanci) Emrah sohbetleriyle bizi keyiflendirirken, Orman Lezzetleri (@ormanlezzetleri) ve Ayı Yemeği(@ayiyemegi) ekipleri bize harika tatlar sundu. İzci liderimiz Fatih (@izciormanda) ile birlikte odunlardan bir oturak yaptık. Bu büyüklerimi instagram adresleriyle birlikte yazdım. Çünkü bu isimler, doğada nasıl davranmamız gerektiğini bizlere anlatan ve anlatırken de keyif aldıran insanlar.

Gönüllü katılım

15 Ekim sabahı saat 8.30 itibarıyla “İnek Obası uyan” sesleriyle fırladık çadırlarımızdan. Köklü bir temizlik için sabırsızlanan 110 kişilik ekibimiz kahvaltıları zamanını uzatmak istemedi ve hemen gruplara ayrılarak yola koyuldu. Ekibimizle birlikte çok kısa sürede 200 battal boy çöp poşetini doldurduk. Çöp toplayan grupta, iyi bir şey yapmanın gururunun yanında, doğada bırakmak zorunda kaldıkları çöpler için büyük bir hüzün de vardı. Tamamen gönüllü olan bu organizasyonda çok daha fazla çöp toplanabilirdi, ancak araç yetersizliğinden dolayı çöp konteynerlerine daha fazla çöp taşımamız imkânsızdı.