The Great Wild Life

Farklı Bir Köpek Irkı Volkodav

Volkodav, Türkçe karşılık olarak “kurtboğan köpek” anlamına gelir.

Ayrı Bir Irk Volkodav

Volkodav, Türkçe karşılık olarak “kurtboğan köpek” anlamına gelir. Sizlere biraz bu köpeklerden bahsetmek istiyorum: Adından da anlaşılacağı üzere, bu köpeklerin anavatanı bugünkü Kafkasya bölgesi ve Gürcistan’dır. Her ne kadar “CAO” denilen ve Rusların Sovyet döneminde bölge ülkelerden toplayıp bütün köpekleri birbiriyle eşlemek suretiyle ortaya çıkardıkları “Orta Asya Çoban Köpeği” ve “Kafkas Çoban Köpeği”nin eşleştirilmesi sonucu üretildiği iddia edilse de bize ve Volkodavsevenlere göre bu köpekler ayrı bir ırktır. Atalarımızın geldiği ve anayurdumuz olan Orta Asya binlerce yıldır göçebe toplumlara ev sahipliği yapmaktadır. Kulakları kesik, sağlam ve iri yapılı, kuyrukları kıvrık veya kesik köpekler de binlerce yıldır sürüleri her türlü yırtıcı hayvandan, sahiplerinin evlerini ve malını da hırsızlardan korumakta ve bekçilik görevlerini yerine getirmektedir.

Orta Asya’da bulunan bütün sürü koruma köpekleri çok sert bir doğal seleksiyon sonucu ortaya çıkmış ve çoğu, günümüze kadar korunmayı bu sayede başarmıştır. Bu geniş coğrafya, iklim olarak kurak ve sıcaktan rüzgârlı ve soğuğa kadar değişir ve bu zor şartlarda sadece yavruların en güçlü ve sert olanı hayata tutunabilir. Genetik çeşitliliğinin araştırılması ve korunması için, hayvanlar dünyasında hem vahşi hem de evcil hayvan ırkları incelenmelidir. Vahşi hayvanların genetik çeşitliliğinin korunması için sadece kendi haline bırakmak yeterli iken, evcil hayvanlar için bu söz konusu değildir; zira, insan müdahalesi olmadan evcilleştirilmiş hayvanların korunması neredeyse imkânsızdır.

Aboriginal Bir bölgede başından beri bulunan ve o bölgenin yerlisi anlamına gelen, suni ve natürel seleksiyon sonucu yüzyıllar önce oluşmuş olan köpek ırklarına “Aboriginal köpekler” diyoruz. Bu köpek ırkları zoologlar için son dönemlerde oldukça ilgi çekici hale gelmiştir. Orta Asya çoban köpekleri hâlâ Afganistan, İran, Kafkaslar, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da bulunur. Tıpkı ülkemizin tüm yerli ırkları gibi bu bölgelerdeki köpekler de Aboriginal köpeklerdir. Bunlardan biri olan Volkodavlar günümüzde ne yazık kisert karakterleri, mükemmel fizikleri ve dayanıklılıkları yüzünden, ağırlıklı olarak köpek dövüşlerinin arananlarındandır. Bu köpeklerin esas görevi sürü korumadır. Hem bizim yerli ırklarımız hem de Orta Asya’da bulunan hemen hemen bütün sürü koruma köpekleri, dünyada söz sahibi köpek kulüpleri tarafından tanınmamışlardır. Bu ırkların, günümüzün modern ırklarıyla hiç alakası yoktur; laboratuvar ortamında üretilmemişlerdir.

Genel Görünüş

Volkodavlar, oldukça iri kemik yapıları ve güçlü kasları ile büyük boyutta köpeklerdir. Vücutları uzun, kafaları büyüktür. Kulakları genelde kesiktir. Kesilmemiş kulaklar tıpkı Kangallarda olduğu gibi V şeklinde kafaya yapışıktır. Kuyrukları kalça üstünde yüksek, kalın ve bir orak şeklinde toplu olarak durur. Tüyleri çift kat ve kalındır. Ekseriyetle kısa tüylü olurlar. Erkekler daha büyük ve güçlü, dişiler yapı olarak daha küçük ve zariftir. Gürcistan tarafı Volkodavları daha kısa, kalın ve daha uzun tüylü olurken, Dağıstan tarafındakiler daha uzun boylu ve kısa tüylüdür. Post rengi diğer Aboriginal köpekler gibi hemen hemen her renkte olur.

Erkekler: 75 cm - 90 cm (65-95 kg)

Dişiler: 60 cm – 80 cm (55-85 kg)

Karakterleri

Karakter olarak sahibine son derece bağlı ve koruyucu olurlar. Diğer hayvanlara karşı oldukça saldırgan ve bölgesinde oldukça kuşkucudurlar. Tanımadığı insanlara karşı mesafeli bir köpektir, üstüne gelindiğinde saldırmaktan kaçınmaz. Yabani hayvanlara, özellikle domuz, kurt, çakal ve ayılara karşı gözü karadır; hiçbir mücadeleden kaçmaz. Aynen Kangallarda olduğu gibi, kendi başına buyruk bırakılmayı severler. Oturmuş karakteri yüzünden eğitime yatkın olmadığı düşünülebilir; bu yüzden en iyi görev yerleri ait oldukları sürüler olsa da günümüzde gösterişli fizikleri ve sahibine bağlılıkları sayesinde evlerde de beslenmeye başlanmıştır.

Benzer Yazılar