The Great Wild Life

PANDEMİ KAHRAMANLARINA 100 SANATÇIDAN 100 ESER ILE TESEKKÜR SERGİSİ

Sağlık çalışanlarına ithafen, (üye olduğum) USART Derneğinin düzenlemiş olduğu “PANDEMİ KAHRAMANLARINA 100 SANATÇIDAN 100 ESER İLE TEŞEKKÜR SERGİSİ

ESMERİ ALEV EKEBAŞ

PANDEMİ KAHRAMANLARINA 100 SANATÇIDAN 100 ESER ILE TESEKKÜR SERGİSİ

Sağlık çalışanlarına ithafen, (üye olduğum) USART Derneğinin düzenlemiş olduğu “PANDEMİ KAHRAMANLARINA 100 SANATÇIDAN 100 ESER İLE TEŞEKKÜR SERGİSİ" yoğun ilgi gördü. - COVİT- 19 salgınında ön cephede görev yapan sağlık çalışanlarına teşekkür amaçlı sergi ile ilgili USART Uluslararası Kültür Sanat Topluluğu ve Sağlık Eko Turizm Dernek Başkanı Sanatçı Hülya GÜLMEZ ile konuştuk.


Esmeri Alev Ekebaş; Hülya GÜLMEZ kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Sanatçı Hülya GÜLMEZ; Önce size katkılarınızdan ve böyle bir sanatsal olayı kamuoyuna aktarma çabanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Ben Hülya Gülmez olarak, yaşamımı sanata, resime adamış biriyim artık. Yürürken, uyurken, çalışırken hayatıma yön verirken sanatsal bütünlük içinde ruhumu her gün yeniden tazeliyorum… Sanatla iç içeyim.  Mersin doğumluyum ve Mersin’i çok seviyorum. Ama aynı zamanda evrensel düşünen bir dünya insanıyım. 91 yılından buyana resim sanatı ile ilgileniyorum Adana Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü mezunuyum birçok karma ve kişisel sergilerim oldu. Sergiler ve çalıştalar düzenledim. Evliyim 2 oğlum var USART Derneğini değerli hocalarımla birlikte kurduk Harika projelerde birlikte hareket etmek istiyoruz. Şu an Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde resim dersleri veriyorum


Esmeri Alev EKEBAŞ; Hülya hanım, USART Derneği Yönetim Kurulu Başkanısınız, Covit- 19 salgını nedeniyle, sanat ve kültür etkinlikleri de maalesef etkilendi. Siz her şeye karşın sanat ve sanatçıyı yasatmaya ve üretmeye devam ediyorsunuz? USART Derneği kuruluş aşamasını anlatabilir misiniz? Kuruluş amacı nedir ve dernek çatısı altında hangi sanatlar ve sanatçılar yer aldı?

Sanatçı Hülya Gülmez: Bu gibi durumlarda kendimize hep vazife çıkarırız. Eve kapanınca herkes sıkıldı ama biz yaşamı resmetmeye devam ettik. Evimizin balkonunu, odasını, mutfağını atölye çevirdik. Zamanı fırsata çevirerek resim yapmaya başladık. Ve daha önce çalışmalarını yürüttüğümüz dernek kuruluşunu da bu arada tamamladık. Derneğimizin adını; ULUSLARARASI KÜLTÜR SANAT TOPLULUĞU VE SAĞLIK EKO TURİZM DERNEĞİ olarak kararlaştırdık. Tüzüğümüzü sanat ağırlıklı yaşamı kucaklayan her alanda olgunlaştırdık. Çok değerli sanatçı dostlarımız vardı. Bu çalışmamızı gören tüm dostlarla iletişim kurduk. Ve sonunda hiç beklemediğimiz oranda bir katılım gerçekleşti. Şu anda 200’e yakın çok değerli sanatçı arkadaşlarla beraber hareket ediyoruz. İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi Şule & Cemil hocalarımız eserlerini günün önemini belirten eserlerini hastaneye hediye ettiler Şu an 129 sanatçı 170 eser ile sergimiz hazır


Esmeri Alev EKEBAŞ; Derneğe ait ilk etkinliklerden birisi Whatsapp veya gmail yoluyla sanatçıların katıldığı EVDE KAL# İçindeki Renkler Dünyasını Keşfet. Bu etkinlik ve diğer etkinliklerinizle ilgili bilgi verir misiniz? Katılımcılara teşekkür niyetine katılım belgesi de verdiniz. Sanat; sanatçı ve dijital ortam korona günlerinde zorunlu mu oldu?

Sanatçı Hülya Gülmez; Evet zorunlu oldu. İçerde olduğumuz sürece üretiyoruz, zamanı iyi değerlendiriyoruz. Peki ya hasta olanlar ne durumda diye düşünmemiz gerekirdi tabi. Onları da düşünerek bu organizasyonu yaptık. Katılımcı sanatçı arkadaşlarımıza katılım belgesi vererek, bu emeklerinden ve duyarlılıklarından dolayı kutladık. Bu süreçte yarattıkları farkındalık çalışmalarına değer verdik. USART Merkezi Mersinde olan bir sanat grubudur. Kurucularının hepsi sanatın farklı alanlarında uğraş veren sanatçılardır. Üye kayıtları yaparken hiçbir ayırım yapmadan Ulusal ve Uluslararası etkinliklerde bizi temsil edebilecek yetkin sanatçılarla bir araya gelmeye çalıştık. Yurtiçinde ve yurt dışında bulunan birçok sanatçı, birlikte etkinliklere katılmak için bizimle birlikte hareket ediyor. Covid- 19 salgını bizi daha da kenetledi. Birlikte hareket etmemizin önemini kavradık. Başta plastik sanatlar olmak üzere geleneksel sanatlarda üretim yapan sanatçılarla birlikte hareket ediyoruz.


Tabii ki evde kalmak üretim atölye ortamında eser üreten sanatçılar için zorlu bir süreç. Ancak biz sanatçılar zorlukların üstesinden gelebilecek bir yapıdayız. Bu süreçteki zorlukları lehimize çevirmeyi düşündük ve evde üretmeyi denedik. Evde resim yapmaya alışık olanlar için sorun değildi. Ama atölyede çalışanlara bu süreç zor gelebilir. Ama üstesinden geldik.

Covid-19 pandemisi nedeniyle olağanüstü günler yaşamaktayız. Sağlığın kazanılması ve korunması için emek veren sağlık çalışanları, evinde kalamayan yaşamın sürdürülmesi için çalışan bütün emekçiler, ciddi risk altında görev yapmaktadır. Onlara teşekkür ediyoruz.

Yaşadığımız bu deneyimi belki bir dünya savaşıyla kıyaslayabiliriz. Ancak bu savaşta geleneksel silahlarla mücadele edilemiyor. Henüz düşmanın kim olduğunu tam bilemediğimiz için savaşması da çok zor. İşlerin daha da kötüye gitmemesi için tek silahımız, evde kalmak ve kurallara uymak” tır.


Bu süreçte; Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarındaki olumsuzluklar ve koruyucu ekipman eksikliklerinin yanı sıra, Bulaşıcı hastalıktan etkilenen hastaların tedavisiyle ilgili riskler, Kendilerini ve başkalarını korumaya yardımcı olacak önlemler ve bu önlemlerin kullanılmamasına bağlı riskler, Bulaşıcı hastalık salgını esnasında, tedavi sağlama görevlerine ilişkin beklentiler, Pandemi kahramanı sağlık personelini etkiledi. Ve hastayken bile çalışmak zorunda olduklarını gördük.

Biz USART sanatçıları olarak. Mersin Bölgesinde Bu kahramanlara moral amaçlı bir etkinlik düşündük ve bu sergiyi düşündük.

Şu sıralar zorunlu olarak insanlar birbirleriyle sosyal medya üzerinden iletişim kuruyor. Bazı paylaşımlar için alternatif bir platforma dönüşmüş gibi görünse de bu haliyle sadece haberi-etkinliği iletmede, göstermede sınırlıyken bir yanı da eksik kalıyor. Sanatın, sanat eyleminin nedenlerinden biri, bir tür iletişim aracı olmasından kaynaklı ve bunun için de sunum şekilleri değişebilir. Zamanın ve koşulların durumuna göre farklılık gösterebilir. Sanat ortamının genişlemesi ve büyümesi için karşılaşmalara ve tartışmalara ihtiyacı vardır. Sosyal medya üzerinden sağlanan karşılaşmalarda eksik kalan taraf, özne ve nesnenin yer değiştirmesine olanak sağlamaması. Yani bu diyalogda süreç dışarıdan yürütüldüğü gibi içine de alamıyor. Bu iletişimden çok bir iletişimsizliği doğurur ki bu sanatın kendisi için büyük bir sorundur. Asıl olan iletişimdir, ortada olan nesne ya da yaratılmış her ne ise bir bahanedir. Bu nedenle, sanat kendine gerekli olan zemini yapısından kaynaklı yaratacaktır. Bugün her şey ortada ve insanlık bugünlere gelirken sanat dışında her şeyle geldi. Bundan sonraki süreçte sanatçılara ve bilim insanlarına daha çok ihtiyacı olacağı da ortada.

Türkiye’de de oldukça kırılgan bir yapıya sahip olan sanat dünyasının geri dönülemez bir yara almadan faaliyetlerine devam edebilmesi için kamu, sivil toplum ve özel sektörün el ele vererek geliştireceği, kapsamlı ve uzun vadeli bir destek modelinin hızla hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Öte yandan, hepimizin insanlığın bir parçası olarak birbirimizle bağlı olduğumuz gerçeğini daha çok hissettiğimiz sosyal mesafeli bu günlerde, uluslararası iş birliklerine de dijital ağlar ve platformlar aracılığıyla kurulacak yeni bağlara da her zamankinden daha çok ihtiyacımız olacağını düşünüyoruz. En temel özelliklerinden biri insanları bir araya getirmek olan kültür-sanat alanı bu koşullar altında çok zor bir dönemden geçse de yeni ve yaratıcı çözümlerle kendi geleceğini de şekillendirecektir çünkü sanat sağaltıcı bir etkiye sahiptir ve duygusal bir ihtiyacı karşılar; bu nedenle de vazgeçilmezdir. USART olarak çalışmalarımızı ve stratejimizi gelişmelere göre şekillendiriyoruz ancak tabii ki dileğimiz bir an önce kamusal alanlara geri dönebilmek ve sağlıklı, neşeli, hareketli bir yaz ve sonbahar dönemi geçirmektir.

Sergimizin kahramanları Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi kahramanlarıdır.

Uluslararası Kültür Sanat Topluluğu ve Sağlık Eko Turizm Derneği olarak bize bu süreçte ev sahipliği yapan başta Başhekim Bahar Aydınlı olmak üzere tüm yönetime teşekkür ederim. Usart başkan yardımcım Bedrettin Gündeş ve yönetimime. Sergiye emeği geçen eserleri ile destek olan sanatçı dostlarıma sonsuz teşekkürler.

Esmeri Alev EKEBAŞ; Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi' de sergi fikri nasıl oluştu? Bu konuda katkısı olan kurum ve kuruluşlar var mı? 20- 30 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan " PANDEMİ KAHRAMANLARINA 100 SANATÇIDAN 100 ESER İLE TESEKKÜR SERGİSINE" ben Esmeri Alev EKEBAŞ imzalı fotoğrafımla katıldım ve bu fotoğrafı hastaneye hibe ettim. Bu sergi ile ilgili emeklerinize sağlık. Sergiye sanatçılar yoğun katılım gösterdi, siz ve sağlık çalışanları bu konuda ne düşünüyorsunuz? .

Sanatçı Hülya GÜLMEZ; COVİD-19 Salgını nedeniyle hastalanan ve tedavi altına alınan yurttaşlarımıza moral olsun diye, Mersin Şehir Hasta hanesiyle iletişime geçtik. Teklifimiz olumlu karşılandı. Sanat sorumluluğunu Arife Ünüvar’ın yaptığı bir çalışma gurubu oluşturduk. Tüm sanatçı arkadaşlarımız da ürettikleri resimleri bu sergi için Derneğimize bağışladılar. Bizde bu tablolarla 20 Mayısta sergimizi gerçekleştireceğiz. Bu Türkiye’de bir ilk olacak. Tüm sanatçı arkadaşlarımız USART olarak yeni etkinlikler yapmayı düşünüyoruz. Şartları zorlayacağız. Çok kapsamlı sergiler düşünüyoruz. Çalıştaylar, konferanslar, paneller, söyleşiler ve temalı sergiler yapacağımız etkinlikler. Türkiye’nin farklı şehirlerine gidip sergiler açacağız. Sanata dair ne varsa sanatsever halkımıza ulaştırmaya çalışacağız. Bizi takip etmeye devam edin. Sevgi, sağlık ve sanat dolu günler diliyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ; Derneğin sosyal medya adreslerini, size ulaşmak isteyen sanatçılar için verir misiniz? Başka sergi ve etkinlikler bizleri bekliyor mu? Sergi ile ilgili fotoğrafları kullanım izni verir misiniz? Eklemek istedikleriniz var mı?


Sanatçı Hülya GÜLMEZ; Derneğimiz yeni olmasına rağmen, son derece yoğun bir ilgi alanına dönüştü. Kısa zamanda yüzlerce sanatçıyı bir araya getirdik. Sosyal Medyada tanıtımına geçince beklenmedik ilgi gördü. Sergide kullanılan resimlerin kullanılması elbette mümkün. Değerli sanatçılarımızın ürettiklerini sanatseverlerin dikkatlerini çekeceğini düşünüyoruz. Amacımız, sanatı toplumsal yaşamın bir parçası olarak hayatın her alanına taşımak istiyoruz. Sanatsız bir toplumu düşünemiyoruz. Uluslararası değerlerimizin eserleriyle farkındalık yaratarak gençlere, çocuklara ve yetişkinlere resim, heykel, müzik, plastik sanatları sevdirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışacağız. 

Benzer Yazılar