The Great Wild Life

Türkiye Rallisi'nde Zafer Ogier'in

FIA Dünya Ralli Şampiyonası 11. yarışı Türkiye Rallisi'ni son altı yılın dünya şampiyonu Fransız Sebastien Ogier kazandı.

Türkiye Rallisi'nde Zafer Ogier'in

 

FIA Dünya Ralli Şampiyonası 11. yarışı Türkiye Rallisi'ni son altı yılın dünya şampiyonu Fransız Sebastien Ogier kazandı.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED tarafından Muğla'nın Marmaris ilçesi ve çevresinde düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası'nın 11. ayağı Türkiye Rallisi'ne, 22 ülkeden 54 otomobil ve 108 sporcu katıldı. Pilotlar, toplam uzunluğu 318 kilometre olan 17 özel etabı geçerek zirveye ulaşmak için çaba gösterdi. Yarışın sonunda Citroen C3 WRC ile yarışan Fransız pilot Sebastien Ogier, 3 saat 50 dakika 12.1 saniyelik derecesiyle zirveye yerleşti.  İkinciliği 3.50.46.8'lik derecesiyle Citroen C3 WRC ile yarışan Fin pilot Esapekka Lappi, üçüncülüğü ise Hyundai i20 Coupe WRC ile mücadele eden Norveçli pilot Andreas Mikkelsen 3.51.16.6'lık süresiyle elde etti.  Türkiye'ye genel klasman lideri olarak gelen Estonyalı Ott Tanak ise zorlu yarışı 16. sırada bitirdi. Rallinin ekstra puan veren son etabını kazanarak 5 puan alan Tanak, genel klasmanda puanını 210'a çıkararak pilotlar klasmanındaki liderliğini sürdürdü. Türkiye Rallisini kazanarak 25 puan alan Ogier, son etaptan da 3 ilave puan alarak puanını 193'e çıkartarak, hem ikinci sıraya yükseldi, hem de lider ile arasındaki farkı 17 puana indirdi. Ralliyi 8.sırada bitiren Belçikalı Thierry Neuville ise genel klasmandan 4, ekstra puan veren Power Stage etabından da 4 puan alarak puanını 180'e çıkarttı ve üçüncü sıraya yerleşti.

 

Unutulmaz yarış

TOSFED tarafından Spor Toto, Red Bull, Avis, Grand Yazıcı Hotels Marmaris, TURSAB, Go İpragaz, Türk Telekom, AutoMechanica, Pilotcar, PowerApp, Socar, Autoclub, Turk Yatch, Faselis ve Ahu Hospital katkılarıyla düzenlenen ralli, şampiyona tarihinin en unutulmaz yarışlarından birine sahne oldu. Marmaris’in yemyeşil çam ormanları ve masmavi denizi tüm güzelliği ile 155 ülkedeki TV yayınlarıyla Dünya’ya ulaşırken, 4 gün boyunca 986 kilometrelik parkurda 17 özel etapta Dünyaca ünlü pilotları ve binlerce turisti misafir etti. Asrapan servis parkta düzenlenen kapanış seremonisi ve ödül töreninde Ogier- Ingrassia ekibine T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ikinci olan Esapekka Lappi-Janne Ferm ekibine FIA Başkanı Jean Todt ve üçüncü sırada finişe ulaşmayı başaran Norveçli Andreas Mikkelsen-Anders Jaeger ekibine de Muğla Valisi Esengül Civelek ödüllerini takdim ettiler. Markalar Kupası’nda birinciliği kazanan Citroen Sport Takım Direktörü Pierre Budar ise kupasını Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Onursal Başkanı Serkan Yazıcı verdi.